TÜRKIYE Haber Girişi : 01 Ocak 2019 19:40

Yargıda yeni dönem

Yargıda yeni dönem
Yargı 2019'a yeni uygulamalarla giriyor. "Hedef süre" uygulaması kapsamında bugünden itibaren vatandaşlara soruşturma ve kovuşturma aşamalarının ne zaman sona ereceği bildirilmeye başlanacak.

Adalet Bakanlığı’nca iş uyuşmazlıklarında hızlı ve adil bir çözüm için dava açmadan önce arabulucuya gitme şartı getirilmişti. 2017 yılında iş mahkemelerine 190 bin dava açılırken, düzenlemenin ardından dava sayısı 68 binlere kadar geriledi.

Bakanlık tarafından yapılan düzenlemeyle ticari uyuşmazlıklarda da dava açılmadan önce arabulucuya gitme zorunluluğu getirildi. Bugünden itibaren uygulanmaya başlanacak düzenleme sayesinde, uyuşmazlıklar dostane yöntemle kısa sürede sonuçlanacak.

Bu uygulamayla yılda yaklaşık 200 bin uyuşmazlığın mahkemelere intikal ettirilmeden arabuluculuk uygulamasıyla anlaşmayla sonuçlandırılması hedefleniyor.

Davanın bitiş tarihi verilecek

Adalet Bakanlığı, yargıda hem adalet sürecini hızlandıracak hem de milyonlarca TL tasarruf sağlayacak birçok düzenleme getirdi. Söz konusu düzenlemeler bugün itibariyle hayata geçirilmeye başlanıyor. Türk yargısına kazandırılan önemli reformlardan birisi olarak adlandırılan "hedef süre" de bunlardan birisi. Adliyelerde 3 Eylül'de başlatılan hedef süre uygulamasıyla vatandaş, soruşturma ve kovuşturmaların ne kadar süre içerisinde sonuçlanacağını bilecek.

Zorunlu e-tebligat

Yargı ve diğer kurumlardaki süreci hızlandıracak, hataların önüne geçecek ve milyonlarca TL tasarruf sağlayacak bir diğer uygulama olan elektronik tebligat ile ilgili düzenlemeler de bugünden itibaren hayata geçiriliyor. 2013 yılında uygulanmaya başlanan elektronik tebligat, sadece anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere zorunlu hale getirilmişti.

İcrayla çocuk teslimi olmayacak

Yeni yılın başında yargıda gerçekleştirilecek yeni uygulamaların, düzenlemelerin yol haritasını oluşturacak Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni de açıklayacak Adalet Bakanlığı, önemli bir düzenlemeyi de hayata geçirmeyi hedefleniyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün çalışmaların tamamlandığını bildirdiği bu düzenlemeyle, icra yoluyla çocuk teslimi sonlandırılacak.

3 Eylül’den sonrasını kapsıyor

Adaletin en makul sürede sağlanması amaçlanan hedef süre uygulaması kapsamında, 220 soruşturma türüyle ilgili hedef süre belirlendi. Ayrıca bin 457 dava türüne hedef süre koyuldu. "Hedef süre", uygulamanın başladığı 3 Eylül'den sonra açılan soruşturma ve davaları kapsayacak.Yargıda yeni dönem ile ilgili görsel sonucu

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • can dadaş 26 Ekim 2017 11:42

    kendine saray yapmaktan başka ne yaptın... ?