VOTEL DOĞRU SÖYLEMİŞ

Geçtiğimiz Şubat ayında skandal açıklamaları ile gündeme gelen, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Türkiye’nin Afrin’deki operasyonuna rağmen YPG/PKK ile iş birliğine devam edeceklerini söylemişti. Aynı Votel, Nisan ayında da “Suriye’deki ana ortaklarının YPG olduğunu” söylemekten çekinmedi.

Votel’in kim olduğunu hatırlayalım; “15 Temmuzun darbeci generallerinin, ABD ordusunun yakın müttefikleri olduğunu” ifade eden ABD generali.

YPG/PKK, Münbiç’i Ağustos 2016'da ABD'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti.

Münbiç için yapılan 3 aşamalı planı hatırlayalım;

Birinci aşama; ilk 30 gün içerisinde YPG/PKK unsurları Münbiç'i terk edecek.

İkinci aşama, 45 günün sonunda Türk ve Amerikan taraflarının askeri ve istihbarat unsurları ilçede ortak denetime başlayacak.

Üçüncü aşama, 60 gün zarfında Münbiç'in yerel unsurlarından yönetim kurulacak.

Plan, muhtemelen 4 Haziran’dan itibaren uygulanacak.

Anlaşılan Türkiye’nin ısrarları sonuç vermiş ve YPG/PKK’nin Fırat’ın batısından çıkarılmasını sağlayacak yol bulunmuş. Zeytin Dalı başlangıcında 8-10 bin olarak tahmin edilen terörist mevcudunun yaklaşık yarısı öldürüldü. Yaralı kaçanlar da düşünüldüğünde teröristlere iyi bir darbe vurulduğu görülüyor. Ancak ABD’nin bu anlaşmayla, bölgedeki PKK’yı en azından şimdilik imhadan kurtarmaya çalıştığı anlaşılıyor.

Planın satır aralarına dikkat ederseniz ABD’nin, istihbarat unsurlarımız tarafından kontrol altında tutulduğu da anlaşılıyor.

Bir diğer kritik nokta ise ABD’nin verdiği silahların ne olacağı. Geri alınmayacağı açıkça görülüyor.

Fırat’ın doğusunda 20 civarında Üs kurmuş olan ABD, Votel’in söylediği gibi teröristlerle işbirliğine devam ediyor. Fırat’ın doğusuna ittirilen bataklığın kurutulması gerekiyor. Bu nedenle Fırat’ın doğusu ne olacak sorusunun cevabını vermek şimdilik mümkün görülmüyor.

Sıra oraya da gelecek…

Fikret SAVAŞ


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.