• MHP
Erzurum Haber Girişi : 17 Kasım 2023 18:11

Vatandaşlar yüksek faturalardan şikayetçi

CHP Yakutiye ilçe Başkanı Ekrem Ekmekçi artan faturalardan şikayetçi olan vatandaşın taleplerine kayıtsız kalmadı Başkan Ekmekçi  kabarık gelen su faturalarına dikkat çekti.yüksek su faturaları vatandaşları isyan ettirdi. Su faturalarında alınan vergilerin su kullanım bedelinden fazla olması vatandaşların tepkilerine yol açtı. Başkan Ekmekçi, "Şehir merkezindeki konutlar, kırsaldaki konutlar ve ahır tarifesi olmak üzere 3 farklı tarife uygulanıyor. Esas sıkıntı burada başlıyor. Balıkesir, su tarifesini her ay bir önceki aya göre ÜFE, TÜFE oranında artırıyor. Her ay daha fazla fatura ödemekteyiz. Zaten enflasyon oranıyla aylık olarak artmakta olan su fiyatlarına yine olağanüstü bir şekilde zam yapılmıştır. İşin daha acı olan kısmı tarım kenti dediğimiz Erzurum Büyükşehir eliyle, Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in ve onun yönetmiş olduğu kadroların eliyle kırsala büyük bir zulüm yapılmıştır." dedi.

Kırsalda kullanılan fiyat tarifesinde 4 kat artış yaşandığına dikkat çeken Başkan Ekmekçi, 40 ton su tüketen birinci bölgede bugün vatandaşın ödediği 95 liralık faturanın yeni tarife ile 395 lira olacağına vurgu yaparak, şöyle devam etti: "95 lira ödeyen vatandaşımız, 395 lira ödeyecek. Faturasına % 316 lira zam yansımış olacak. Bu ne vicdana sığa ne de bu kenti yönetenlerin yüreğine sığar. Kenti yönetemeyenler, faturayı, halkımıza çiftçimize, üreticimize çıkarmıştır. İkinci bölgede de durum farklı değil. Merkezde 5 ila 10 artış yaşanmakta. Ama asıl zulüm kırsalda üretim yapan, kentin kalkınmasına destek sağlamak için mücadele eden eli nasırlı köylümüze yapılmıştır. 40 tonluk bir fatura daha önce 80 lira iken bugün 334 lira olmuştur. Aradaki fiyat artışı % 310´dur. Erzurum Büyükşehir Belediyesi´nin kırsala, çiftçiye, üreticiye verdiği önem açık bir şekilde ortadadır. Bu zulümden başka bir şey değildir. Bu çiftçiyi, köylüyü batırma, yok etme projesidir. Bu kenti bitirme projesidir. Bunu kabul etmemiz de mümkün değildir. 

Yüksek faturalar kabul edilebilir değil`

Halk kabaran faturalardan şikayetçi olurken geçen aya göre su, elektrik faturasındaki yüksek artışa tepki gösterenler, yüksek vergilerden ve katılım bedellerinden yakındı. vatandaşlar Covid-19 salgını nedeniyle çok zor zamanlar geçirdiler ve halen toparlanamayan esnaf ile sanatkara vatandaşa bir darbenin de su,elektrik, doğalgaz faturalarından geldiğinden yakınan esnaf, yüksek faturaların kabul edilebilir bir yanının olmadığına dikkat çekerek yetkililere çağrıda bulundu. Art arda yapılan zamların ardından ağustos ayında gelen su faturalarının yüksek olması tepkilere neden oldu. Elektrik faturalarının fahiş bir şekilde yükseldiğini, önceki ve sonraki dönem faturaların arasında ciddi bir yükseliş olduğunu belirten vatandaşlar, yüksek faturalara sert tepki gösterdi. Elektriğe yapılan zamma ve yüksek gelen faturalara tepki gösteren vatandaşlar, son aylarda elektrik başta olmak üzere doğalgaza, akaryakıta ve temel tüketim ürünlerine gelen zamların geri çekilmesini istiyor. Elektriğe art arda zam yapılmasını ve yüksek faturaları "zulüm" olarak niteleyen vatandaşlar, zamların tüm herkesi olumsuz etkilediğini ancak en çok dar gelirlileri etkilediğine dikkat çektiler. Elektrik faturalarının geçen seneye göre ikiye katlandığına dikkat çeken Bir esnaf "Geçen sene bana ait olan iş yerime 400 lira elektrik faturası geliyordu. Bu yıl ise bin 777 lira elektrik faturası geldi. Pandemi sürecinde 3-5 ay esnaf bir durgunluk, hastalıklardan dolayı sıkıntılar yaşadı, üstüne de ciddi bir şekilde elektrik faturalarının sıkıntılı ve yüksek gelmesi esnafın belini büktü. Bu ciddi bir soygun ve devlet aslında bazı önemli kurumları elinde tutmalıdır. Birilerine peşkeş çekilmemelidir. Şu anda esnafa ve halka kaşık ile veriliyor, kepçeyle alınıyor. Sadece elektrik faturası değil su ve doğalgaz faturaları da çok fahiş bir şekilde geliyor." dedi.

"Elektrik faturaları şu anda ev yakıyor"

Elektriğe bu kadar zam yapılmasının ve faturaların bu kadar yüksek olmasının doğru olmadığını ifade eden Ekrem Ekmekçi,"Gelen faturalara baktığımızda yüzde 15 değil yüzde 25 gibi bir zam oranı var. Bir ay önce gelen elektrik faturası net 2454 lira ve bir ay sonra gelen elektrik faturası 3292 lira. Bu paralar nereye gidiyor, biz anlamış değiliz. Yetkililer sürekli bize doğalgaz ve enerji ile ilgili müjde veriyorlar ve bu müjdeler nereye gidiyor, onu da bilmiyoruz. Bu konuda gerçekten esnaf olarak çok mağduruz. Eve her ay 200 lira elektrik faturası gelirken bu ay 350 lira elektrik faturası geldi. Yetkililerin ise en büyük hatası bu tur şirketleri özelleştirmektir. Keşke devlet eliyle olsaydı, en azından faturalarınızın nereye kimlere gittiğini bilirdik. Şu anda elektrik kurumu özelleştirildi, 3 gün gecikme olduğunda ise elektrik kesiliyor. Elektrik kesintilerinden de çok mağdur oluyoruz. Elektrik faturaları cep yakmıyor şu anda ev yakıyor." ifadelerini kullandı.

"Fatura iki kat geldi"

Elektrik faturalarını ödemekte zorlandıklarını belirten Ekmekçi, "Biz ne söylesek hiçbir şey değişmiyor. Her zaman yine zam geliyor. İşlerimizde bir artış yok ama her zaman zam geliyor. İşlerimiz gittikçe daha da kötüye gidiyor. Bu kadar vergi veriyoruz ama bir olay oluyor hemen IBAN üzerinden yardım isteniyor. Vergilerimiz nerede, vergilerimiz nereye gidiyor? Sadece iş yerimizin bulunduğu bu sokakta 300 tane elektrik sayacı var, her birinin okuma bedeli 30 lira. Sadece bu sokaktan 9 bin liralık okuma bedeli alınıyor. Bu vergiler nereye gidiyor?" diye sordu.