• MHP
Erzurum Haber Girişi : 01 Kasım 2023 20:40

Vali Çiftçi'ye Arzuhaldir

Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı "Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi'e seslenerek valimizin bu aileden haberdar olmasını istiyoruz? diye konuştu

Karaçoban ilçesinden görme engelli iki evladını okula vermek ümidi ile Erzurum’a gelen “Bunları eğitemezsek bizden sonra ne olurlar” diyerek endişelerini dile getiren bir aile Alagöz ailesi. Biri sağlıklı, Şevval ve Yasin isimli iki evlatları da doğuştan görme merkezi olmadığı için tedavi imkânı bulunmayan üç çocuklu aileye yıllardır yardımcı olmaya çalışan ERKADIN Derneği “valimizin bu aileden haberdar olmasını istiyoruz” diyor.

Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı “yıllar önce Alagöz ailesi ile bir şekilde yollarımız kesişti. O zaman Karaçoban da oturuyorlardı yardımcı olmak biraz daha kolaydı. Biri kız biri erkek anadan doğma görme engelli iki evlatları vardı. Şevval ile Yasin’in tedavisi için gerekli yerler ile irtibat kurduk fakat görme merkezlerinin doğuştan sıkıntılı olmasından dolayı görmeleri mümkün değildi. Destek olup, onların görmeyen gözü olarak, hayatlarının kolaylaşması, karanlıkların aydınlık olması için elimizden geldiğince onların yanında olmaya çalıştık. Daha sonra çocukların okul yaşı gelince Görme Engelliler okuluna gitmeleri gerektiği için Erzurum’a taşındılar. Var olsun devletimiz tüm engelli vatandaşlarımıza olduğu gibi onlara da gerekli yardımları sağlıyor, fakat baba Yusuf Alagöz inşaat işçisi olduğu için yıl boyu çalışma imkânından yoksun. Kış aylarında da çalışabileceği bir işe ihtiyacı var. Çocukların okullarından dolayı köye geri dönemiyor. Ev kira olduğu için oldukça sıkıntı çekiyorlar. Kirayı artıramadıkları için ev sahibine de mahcup oluyorlar, ev değiştirmeleri de mümkün değil. Çünkü çocukların yeni bir eve alışma süreci, bir yerlere çarparak, düşüp kalkarak yeni evi öğrenmeleri oldukça zor.. Bunlara istinaden dernek yönetimimiz olarak sayın valimizin bu duruma el atıp Yusuf Alagöz kardeşimize kışın da çalışabileceği bir iş için yardımcı olmasını istiyoruz. Dedi.

Baba Yusuf Alagöz “Karaçoban’dan Erzurum’a gelerek çocuklarımızı engelliler okuluna vermek için yola çıkarken yolumuzda aşmamız gereken çok engeller vardı. Dernekte ki anneler ve Zekiye ablamızın bizi yüreklendirmesi ile o engelleri aşmaya çalışarak yolumuza devam ettik. Çocukların bizden sonra mağdur olmamaları için onların eğitim almaları en büyük hayalimizdi. Doğuştan görme engelli olan çocuklarımızın bize bağımlı olarak değil bağımsız yaşamaya hazırlamak amacıyla okula gitmeleri gerekiyor, devletimizde destek veriyor fakat bizim onların engelli destekleri ile hayatı sürdürmek ağırımıza gidiyor.

Engelli desteğinin tamamını harcamak yerine bir miktarını tasarruf edebilirsek ilerde onlara çok büyük iyilik etmiş olacağız. Sayın valimiz engelli çocuklarımın parası ile geçinmek değil kazanarak evi geçindirebilmem için yaz-kış çalışabileceğim bir işe girmeme sebep olursa ona minnettar olacağım.” Diye konuştu.

Engelliler savaştan dolayı yeterince destek bulamadığı için kimisi tek başına yürümeyi kimisi de okuma yazmayı öğrenememiş. Ancak bunlar üstesinden gelinemeyecek sorunlar değil.Vakfımız, Suriye’de bugüne kadar birçok proje yaptı. Bunlardan birisi de görme engelliler okulu. Okulda öğrenciler okuma-yazmayı, bilgisayar ve telefon kullanmayı, kendi başına yürümeyi, satranç oynamayı öğreniyor. Öğrencilerin çoğu 6 ayda bunları yapmayı başarıyor.Fakat 25 öğrencinin eğitime devam etmesi için okulun bazı ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. En önemlisi araç gereç. Bizden gelecek yardımları bekliyorlar. Birlikte hayatlarını değiştirebiliriz.