Erzurum Haber Girişi : 28 Şubat 2024 17:55

İçimizden vurulduk

İçimizden vurulduk
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvuru reddedilen Yeniden Refah Partisi MKYK Üyesi Sadık Çat, ? Bu işin içinde yalnızca İl Seçim Kurulu ya da YSK'nın değil, müracaatımızın gecikmesi için elinden geleni yapan içimizde karşı tarafa

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvuru reddedilen Yeniden Refah Partisi MKYK Üyesi Sadık Çat, “ Bu işin içinde yalnızca İl Seçim Kurulu ya da YSK'nın değil, müracaatımızın gecikmesi için elinden geleni yapan içimizde karşı tarafa çalışanlar da var” dedi.

Yeniden Refah Partisi MKYK Üyesi Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadık Çat’ın İl Seçim Kurulu’nca geç kalındığı gerekçesiyle reddedilen başvurusuna Yüksek Seçim Kurulu da onay vermedi. Kararı 28 Şubat’ın yıldönümünde partilerine yapılan bir operasyon olarak değerlendiren Çat, “ Bu işin içinde yalnızca İl Seçim Kurulu ya da YSK'nın değil, müracaatımızın gecikmesi için elinden geleni yapan içimizde karşı tarafa çalışanlar da var” dedi.

Düzenlediği basın toplantısında adaylık sürecinden sonraki gelişmeleri belgeleri ile kamuoyuna açıklayan Yeniden Refah Partisi MKYK Üyesi Sadık Çat, içlerinden vurulduğunu altını çizerek anlattı.

Çifte standart!

Adaylık başvurusundan sonra yaşananları tutanaklar ile birlikte anlatan Sadık Çat YSK’nın kararını eleştirerek “ Aynı kanunlar başka bir parti için normal sayılıyor. Yani İstanbul seçimlerinde 16.55’te gidiliyor ve burada 17.14’te işlem bitiriliyor ve evraklar teslim alınıyor. Bu başvuru geçerli olarak sayılıyor. Kanun herkese aynı işlemeli, İstanbul’dakine tamam ama Erzurum’dakine hayır” ifadelerini kullandı.

İçimizden vurulduk

Görevden el çektirilen eski İl Başkanı Adnan Bozan’ı da ihanetle suçlayan Çat konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Şüpheler içerisinde tespit etmiş olduğumuz bir takım şeyler var. Bu engelleme sadece bir İl Seçim Müdürlüğü’nün yapmış olduğu bir şey değil. Kendi içimize konuşlanmış karşı tarafa çalışan kişilerden oluşan bir şebekede çökmüş oldu. İl Başkanı acil bir şekilde görevinden alındı. 15 dakika sonra Genel Başkan Yardımcılarımızdan ve İstanbul Milletvekili olan Suat Pamukçu istifa etti.

Eski İl Başkanımız SKM başkanlığı tarafından 13.30’da aranıyor. Kendisine Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sadık Çat’tır deniliyor. Yetki belgesi ve partinin gönderdiği büyükşehir belediyesi aday formunu vermesi yeterli olacaktı ama o bunu yapmak yerine il başkanlığını kilitleyerek herhangi bir işlem yapmıyor.

Şöyle bir şey paylaşmış “Yeniden Refah Partisi Erzurum İl Başkanı Ahmet Mustafaoğlu başkanımıza görevinde başarılar diledik, emaneti kendisine teslim ettik” neyin emaneti, karar defterini bile alıp götürmüş. Ve hepiniz tanırsınız Nezir İncesu ağabeyimiz 73 yaşında, kendisi diyor ki ‘Sadık Çat aday olarak gösterilmiş hadi bunun evraklarını götür.’O da herkesi dışarı çıkarıp kapıyı kilitleyip gidiyor.”

Yeniden Refah Partililer kime oy verecek?

 

Toplantıda basın mensuplarının bundan sonra parti tabanı ve seçmenlerinin tavrının ne olacağı sorusu üzerine ise Çat, “ 20 tane ilçemizin de belediye başkan adayları ve meclis üyeleri var. Büyükşehir için ben kimseyi yönlendiremem, partimde böyle bir yönlendirme içerisine giremez. Ancak şunu söyleyebilirim ki bizler Cumhur İttifakı içerisinde değiliz” diye konuştu.

 

28 Şubat vurgusu

 

Sadık Çat konuşmasının son bölümünde ise "Bundan 27 yıl önce kökü dışarıda olan bir operasyon merkezi tarafından milletimizin iradesine ve değerlerine savaş açılarak kalkınmamız, huzurumuz ve refahımız hedef alındı. Bir grup cuntacıya karşı kaya gibi sapasağlam duran Necmettin Erbakan Hocamızı ve yol arkadaşlarını hayırla yad ediyor, aramızdan ayrılmış olanlara Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz. Aynı darbe bugün Erzurum’da Erzurum Büyükşehir Başkan adaylığımız engellenerek yine partimize ve davamıza yapılmıştır. Takdir milletimizindir” şeklinde konuştu.