Sür Manşet Haber Girişi : 18 Mayıs 2018 18:21

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Gıda Kümesi Katar Pazarında

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Gıda Kümesi Katar Pazarında
Katar’ın ve Körfez ülkelerinin en önemli perakende zincirlerinden olan Lulu Grubuna ziyaret yapılmıştır. Lulu firmasından ambalajlı ürün, yaş meyve-sebze ithalatından sorumlu satın alma birimi yetkilileri ile Türkiye’den ithalattan sorumlu satın alma müdü
Katar’ın en eski perakende zinciri olma özelliği taşıyan, bugün itibariyle 4 büyük hipermarket, 7 süpermarket ve 3 dağıtım firması ile Katar pazarına hizmet veren Family Food Center ziyaret edilmiştir. Satın Alma Müdürü M. Unnikrishnan ve Pazarlama Müdürü Sayın John Mathew tarafından kabul edilen heyet üyelerine Katar gıda pazarına ilişkin son derece kapsamlı bir sunum yapılmıştır. Özellikle ambargonun Katar gıda pazarına olan etkilerine değinen firma temsilcileri ambargo sonrasında özellikle temel gıda ürünlerinde firmaların yüksek miktarda stok bulundurduğunu, bu stokların eritilmesini teminen raf fiyatlarının neredeyse maliyetlerin altına düştüğünü, stoklardaki bu fazlalığın Ramazan sonrasında azalmasını beklediklerini ve Eylül ayından itibaren gıda ithalatının normal seyrine döneceğini belirtmişlerdir. Stoklara ilişkin olarak yaşanan bu durumuna özellikle markasız veya jenerik marka ile satılan temel gıda ürünleri ile fiyat esnekliği düşük olan temel tüketim ürünlerini etkilediğini belirten firma temsilcileri markalı ürünlerin bu süreçten etkilenmediğini belirtmiştir. Family Food Center yetkilileri Katar pazarını hedefleyen gıda üreticilerine pazarda uzun vadede başarı olmak istiyorlarsa birden fazla distribütör yerine geniş bir dağıtım ağına sahip tek bir bir yerel firma ile çalışmalarının daha doğru olacağını ifade etmişlerdir. Ürünlerin farklı distribütörler tarafından farklı fiyatlar ile pazara sunulmasının markayı olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Family Food Center yetkilileri Türk üreticilerinin / markalarının bu sorunu sıkça yaşadığını dile getirmiştir. Daha sonra sıra ile söz alan DAİB gıda kümesine üye firma temsilcileri ürün ve hizmetlerini tek tek tanıtmışlardır. Family Food Center temsilcileri küme temsilcilerinin ürün ve hizmetleri ile yakından ilgilenmiş hatta bazı firmalardan fiyat teklifi talep etmişlerdir.

Doha/Katar Ticaret Müşavirimiz Sayın Burak GÜREŞÇİ ile Hasbıhal Ettik.

Doha Ticaret Müşaviri Sayın Burak Güreşci tarafından Katar ülke pazarına ilişkin olarak heyet üyelerine detaylı bir brifing verilmiştir. Brifing sonrasında heyet üyelerinin Katar pazarına ilişkin sorularını yanıtlayan Sayın Güreşci ambargo sonrasında özellikle gıda sektöründe Türk ürünlerinin artan pazar payına işaret ederek, nüfus olarak küçük bir ülke olmasına karşın yüksek alım gücü nedeni ile ve son dönemde iki ülke arasında son derece olumlu seyir izleyen ikili ilişkiler neticesinde Katar’ın gıda üreticilerimiz için son derece cazip bir pazar olduğunu belirterek DAİB gıda kümesinin ticaret heyeti programı kapsamında Doha’yı ziyaret etmesinin son derece isabetli bir karar olduğunu belirtmiştir.

Mevcut durumda ticareti kısıtlayan en önemli etkenin bazı diğer Körfez ülkelerinin halen uyguladıkları ambargo nedeni ile nakliye maliyetlerinin, alternatif rotaların kısıtlı olması nedeniyle artmakta olduğunu belirten Sayın Güreşci alternatif nakliye rotaları oluşturulması ve maliyetlerin düşürülmesi için hem Türkiye hem de Katar yetkili birimlerinin girişimlerini sürdürdüğünü belirtmiştir. Yine Türkiye ile Katar arasında imzalanması gündemde olan Serbest Ticaret Anlaşmasına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini belirten Sayın Güreşci mezkur anlaşmanın imzalanması durumunda gıda ve tarım ürünleri olmak dahil olmak üzere tüm ürün gruplarında Türkiye’nin Katar’a olan ihracatının daha da artmasını beklediklerini belirtmiştir.

İkili İş görüşmeleri gerçekleştirildi.

ikili iş görüşmelerinin açılış konuşması Doha Büyükelçimiz Sayın Fikret Özer tarafından yapılmıştır. DAİB heyetinin Katar ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Sayın Özer ikili iş görüşmelerinin katılımcı firmalarımız için hayırlı olmasını temenni ederken Doha Büyükelçiliği olarak Katar pazarını hedefleyen tüm firmalarımıza destek vermeye hazır olduklarını ifade etmiştir. Heyette yer alan DAİB Yönetim Kurulu üyelerince günün anısına Sayın Özer’e bir hediye takdim edilmiştir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • 28 Mart 2017 00:33

    Bizde yazıldık çıkmadı. Onbeş yıldır kiradayız. Çıkanlara hayırlı olsun da bir yıllık evli insanlara çıkmış. Bu haksızlık değilmi, hani Beş yıllık kiracı şartı olacaktı. Köylülere bile çıkan olmuş. Yıldızkent Alparslan Türkeş Bulvarı üzerindeki toki evlerin baş vuruları ne zaman olacak acaba? bilgi verilirse çok memnun olurum.