politika Haber Girişi : 09 Şubat 2024 17:42

DEM Parti’nin İstanbul adayları belli oldu: Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni

DEM Parti’nin İstanbul adayları belli oldu: Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), İstanbul büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adaylığında yarışacak isimleri açıkladı: Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni. Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, ?Sürecin başından hiçbir gelgit yaşamadan, Türkiye halkl

DEM Parti’nin İBB Başkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni oldu.

 

DEM Partisi Sözcüsü Ayşegül Doğan, parti genel merkezinde açıklama yaptı. Doğan üç ilçe, 40 il ve 16 büyükşehir belediye başkan adayını açıkladı.

Doğan, “Parti olarak aldığımız tüm kararlarda halk buluşmaları ve diğer görüşmelerde eleştiriler ve öneriler belirleyici oldu. Bugün itibariyle yeni bir aşamadayız. Gelinen aşamada ön seçim, eğilim yoklaması sonuçlarını, kent uzlaşısı kapsamında belirlenen seçim bölgelerini ve adaylarımızı açıklamaya devam ediyoruz” diyerek adaylarını ilan etti.

 

“Sürecin başından hiçbir gelgit yaşamadan, Türkiye halklarının kazanacağı tüm seçenekler değerlendirildi”

 

İstanbul adaylarını açıklamadan önce Doğan, 14-15 Aralık tarihli Parti Meclisi toplantısında aldıkları kararları hatırlatarak “Tartışmalar bazen dünden bağımsız, olanlardan bağımsız, bugüne kadar kat edilen yollardan bağımsız ele alınabiliyor” dedi. Doğan, İstanbul’da Beştaş ile Çepni’nin aday gösterileceğini söylemesinin ardından ise şöyle devam etti:

 

“Sorumluluğumuzun farkındayız, çabamız buna layık olmak için. Sürecin başından bu yana kararlı ve ısrarlı bir biçimde, hiçbir gelgit yaşamadan bu ülke yurttaşlarının, Türkiye halklarının, hepimizin kazanacağı tüm seçenekler değerlendirildi. İddialıyız, ‘DEM gelir devran döner’ diyoruz. Kaybettirmek ya da kazandırmak için değil, kazanmak için iddialıyız. Kaybettirmek ya da kazandırmak seçeneklerine sıkıştırılamayacak kadar, güçlü ve tecrübeli bir siyasal hareketiz.”

Kararlarımızı kimilerine rest ya da kimilerine jest olsun diye almıyoruz”

 

“Kararlarımızı kimilerine rest ya da kimilerine jest olsun diye almıyoruz. Bir mücadele ve müzakere partisi olduğumuz gerçeğini hatırlatarak, her şey oldukça açık, ilkeli ve şeffaf bir biçimde ortaya konuyor. Siyaset halklar için eşitlik, adalet, özgürlük, refah ve daha iyi koşulların oluşması planlanması, kurgulanması ve uygulanabilir hale gelmesi için yapılır, diğer partiler kendilerini daha iyi ya da kötü hissetsin diye değil. Biz algılarla ya da algı operasyonlarıyla yönlendirilebilecek bir parti değiliz. Gözü, kulağı, gönlü bizimle olanlarla olmayanları ayırt edebilecek kadar da büyük tecrübeden, deneyimden, ağır bedellerden süzülüp gelen bir siyasal hareketiz.”

DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı adayı olması bekleniyordu. DEM Parti’li yetkililer, Başak Demirtaş’ın İstanbul’dan aday gösterilmemesine karar verilene kadar, İstanbul için önerilen başka isimlere ilişkin tartışma yürütülmediğini dile getirmişti.

Ayşegül Doğan’ın 9 Şubat’ta Ankara adayını açıklaması beklenirken, Beştaş İstanbul adayı olarak ilan edildi. Beştaş’ın Ankara’dan aday gösterilmeyi kabul ettiği ancak Genel Merkez’le sürdürülen görüşmeler sonucunda İstanbul adaylığına ikna edildiği kulislere yansıdı.

Meral Karakuş – Nizam Aktepe

 

Afyonkarahisar Belediye Eş Başkanları

 

Zehra Yalçın – Sezer Erikli

 

Amasya Belediye Eş Başkanları

 

Güvercin Ünaldı – Reşit Güneç

 

Düzce Belediye Eş Başkanları

 

Ayfer Fatma Çelik – Zabit Vurdu

 

Aksaray Belediye Eş Başkanları

 

Hanife Gedik Başer – Azad Demirağ

 

Akdeniz Belediye Eş Başkanları

 

Hoşyar Sarıyıldız – Nuriye Arslan

 

Cihanbeyli Belediye Eş Başkanları

 

Eylül Yaylacı – Hasan Ateşci

 

Kulu Belediye Eş Başkanları

 

Ayşe Özdemir – Bekir Karakurt