Genel Haber Girişi : 23 Mayıs 2023 21:26

Uluslararası Medya ve Toplum Sempozyumu 24-26 Mayıs’ta İstinye Üniversitesi’nde

İstinye Üniversitesi (İSÜ), İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 3?üncüsü düzenlenen Uluslararası Medya ve Toplum Sempozyumu (MASS) 24, 25 ve 26 Mayıs tarihlerinde İstinye Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek. Farklı disiplinlerden önde gelen uzmanları ve

İstinye Üniversitesi (İSÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen, medya, iletişim ve teknoloji alanındaki güncel konuları keşfetmeye adanmış yıllık bir etkinlik olan, bu yıl 3’üncüsü yapılacak. Uluslararası Medya ve Toplum Sempozyumu (MASS) 24-26 Mayıs tarihleri arasında İstinye Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek. Farklı disiplinlerden önde gelen uzmanları ve paydaşları bir araya getiren sempozyum, sürekli değişen medya ve iletişim ortamında bilgi paylaşımı, trendlerin tartışılması ve iş birliğinin geliştirilmesi için bir platform görevi görüyor.

Sempozyumun teması “Dijital Kültür”

Merakla beklenen bu etkinlik, dünyanın dört bir yanından akademisyenleri, profesyonelleri ve araştırmacıları tartışmalara katılmak, içgörüleri paylaşmak ve dijital kültürün toplum üzerindeki etkilerini keşfetmek için bir araya getirecek. "Dijital Kültür" temalı sempozyum, dijital kültürün küresel olarak iletişimi, medya üretimini, tüketim kalıplarını ve kültürel uygulamaları nasıl etkilediğine dair bir anlayış geliştirmeyi amaçlıyor. Etkileşim kurma, düşünme ve yaratma şeklimizi sürekli olarak şekillendiren teknoloji ile etkinlik, dijital çağdan kaynaklanan en son trendleri, zorlukları ve fırsatları analiz etmek için bir platform görevi görecek.

Dijital kültür ve medya alanında emeğin tarihi konuşulacak

24 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00'de başlayacak olan açılış oturumu, Vadi Kampüs Konferans Salonu'nda ve çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecek. Prof. Dr. Nezih Erdoğan'ın moderatörlüğündeki bu oturumda; Kent Üniversitesi, Sosyoloji ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nden Prof. Dr. Vincent Miller, İstanbul Üniversitesi, Enformatik Bölümü'nden Prof. Dr. Sevinç Gülseçen, Bergen Üniversitesi, Dilbilim, Edebiyat ve Estetik Çalışmaları Bölümü'nden Prof. Dr. Scott R. Rettberg ve Hacettepe Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden Prof. Dr. F. Mutlu Binark konuşmacı olarak yer alacak. Konuşmacılar, dijital kültür ve medya alanında emeğin tarihi, akıllı vatandaşlık, siborg yazarlık ve film festivallerinin dijitalleşme süreci gibi çeşitli konuları ele alacaklar.

Son günde tasarım ve yapay zekâ konuları ele alınacak

Etkinlikler dizisi, 26 Mayıs Cuma günü saat 16.00'da Dr. Sadi Kerim Dündar'ın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan kapanış oturumuyla son bulacak. Bu oturumda, American Cinematographer Magazine'nin Sanal Prodüksiyon Editörü ve VirtualProducer.io'nun Kurucusu Noah Kadner, Microsoft'un Tasarım ve Yapay Zekâ Bölümü'nde Başkan Yardımcısı ve teknoloji uzmanı Dr. John Maeda ve HFF Universitesi, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden, yönetmen ve yapımcı Prof. Dr. Philip Gassmann gibi öne çıkan konuşmacılar yer alacak. Oturumda ele alınacak konular arasında sanal prodüksiyon, tasarım ve yapay zekâ, yeşil film yapımı gibi konular yer alacak. Kapanış oturumu canlı olarak Zoom üzerinden izlenebilir. Açılış ve kapanış oturumlarında Türkçe ve İngilizce simultane hizmeti sunulacak olup, İSÜ Youtube kanalından canlı yayın takip edilebilecek.

22-23 Mayıs tarihlerinde farklı uygulama alanlarındaki online çalıştaylar ile başlayan sempozyum kapsamında davetli konuşmacılar ile birlikte 11 ülkeden 187 katılımcı 157 bildiriyi 33 oturumda sunacaklar. Sempozyum süresince "Kitlesizleşme" adlı online görsel sanatlar sergisi https://www.artsteps.com/view/6462a0f625c2029f3abd9afe ve İstinye Üniversitesi'nin 5. Uluslararası Ekslibris Yarışması Sergisi sunulacak. Bu sergi, 22-29 Mayıs tarihleri arasında Vadi İstanbul AVM'de halka açık olacak. Vadi Kampüs’te ayrıca, Dr. Sadi Kerim Dündar ve Dr. Onur Toprak'ın kişisel sergileri görülebilecek. 

Sempozyum detaylı programına https://mass.istinye.edu.tr/tr/sempozyum-programi adresinden erişilebilir. 

Sempozyumun açılış oturumu https://us06web.zoom.us/j/83491314791 adresinden izlenebilir. Kapanış oturumu ise canlı olarak https://us06web.zoom.us/j/89501530550 adresinden izlenebilir.

 

 

İstinye Üniversitesi hakkında:

 

İstinye Üniversitesi, "Liv Hospital", "Medical Park" ve "VM Medical Park" olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan ve sağlık sektöründe 25 yılı aşan bilgi, birikim ve yatırımları olan MLP CARE Grubu'nun desteğiyle 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Odak noktasında yapay zekâ ve dijitalleşmenin yer aldığı üniversite, güçlü akademik kadrosuyla, eğitim ve araştırma performansıyla ve her alandaki AR-GE çalışmalarıyla çağımızın bilgisinin üretilmesine katkıda bulunuyor. Öğrencilerini bilimin gücüne güvenen, eleştirel düşünebilen, insani ve etik değerlere sahip bireyler olarak yetiştiren İstinye Üniversitesi, sadece teorik bilgiyi odağına almıyor öğrencilerini bilgilerini pratikte de kullanabilecekleri uygulama alanlarına yönlendiriyor. Bünyesinde dokuz fakülte ve iki meslek yüksekokulu yanında lisansüstü eğitim enstitüsü bulunduran üniversite; edebiyattan sanata, sağlıktan mühendisliğe kadar birçok farklı alanda yetkin bireyler yetiştiriyor. Üniversite eğitim, araştırma, yenilik ve teknoloji geliştirmede mükemmeliyeti hedefleyerek dünyanın öncü üniversitelerinden biri olmayı amaçlıyor. İstinye Üniversite’nin ana hedeflerinden bir tanesi ise yerel ve evrensel sorunlara çözümler geliştirerek toplumun gelişimine katkıda bulunmak.