Tansiyona iyi gelen şifalı besinler nelerdir?

Sağlık Haber Girişi : 11 Ocak 2020 01:33
Tansiyona iyi gelen şifalı besinler nelerdir? Tansiyonu dengeleyen besinler listesini haberimizde verdik! Bu bağlamda tansiyon ya da diğer adıyla kan basıncını düşürmek için birçok yararlı besinler bulunmaktadır. Atardamarların içindeki kan basıncına tans

Tansiyona iyi gelen şifalı besinler nelerdir? ile ilgili görsel sonucu"

Tansiyon, vücuttaki atardamarlar, daraldığı ya da tıkandığı zaman oluşur. Kan basıncını önemli ölçüde artırır ve kalbiniz bu nedenle aşırı miktarda çalışır. Sonuç olarak, kalp kasınız zayıflar ve böbrekleriniz, pankreasınız ve beyniniz gibi, diğer organlarınızın sağlığı da tehlikeye atılır. Zamanında kontrol edilmediğinde kalp krizi, felç ve hayat kalitesini gerçekten etkileyen diğer ciddi sorunlarınızın riskini artırır. İşte bu yüzden tansiyonu normal seviyede tutmak gerek. Ani tansiyon yükselmeleri birçok hastalığa neden olabilir. Bunun için tansiyonu dengede tutmak çok önemlidir. Peki tansiyonu dengeleyen besinler nelerdir? İşte tansiyonu dengeleyen mucizevi besinler...Bu besinler arasında sebze, meyve ve süt ürünleri ilk sıralarda yer almaktadır. Önemli olan nokta ise tansiyonu sağlıklı düzeylerde tutabilmek için sodyum tüketimini sınırlandırmaktır.Ani tansiyon yükselmeleri birçok hastalığa neden olabilir. Bunun için tansiyonu dengede tutmak çok önemlidir.Tansiyonu düşürmek için tavsiye edilen yiyecekler arasında sebze, meyve ve süt ürünleri ilk sıralarda gelmekle birlikte sodyum tüketimini sınırlandırmak tansiyonu sağlıklı düzeylerde tutabilmek adına uzmanlar tarafından öneriliyor.Sebzeler: Sebzeler tansiyonu düşürmenin yanı sıra içerdikleri besin lifi, potasyum, magnezyum ve diğer minerallerle genel sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Her gün yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere 2-3 kase farklı renklerdeki sebzelerin çiğ ve haşlanmış olarak tüketilmesi tansiyon hastalarına önerilmektedir.

Brokoli, patates, ıspanak, domates ve kabak gibi sebzeleri tansiyonu düşürmek için kullanabilirsiniz.Meyveler: Sebzeler gibi lif, vitamin ve mineral içeren meyveler de yüksek tansiyonu düşürmek için yardımcı olabilir

TANSİYONUN İLACI MANDALİNA

Bu başlık altında bir parantez açmakta fayda var.

Mandalina, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Anti kanserojen etkisi ile tümörlerin büyümesini durduruyor. Kan şekerini ve tansiyonu dengeliyor Gözleri sarı nokta ve göz tansiyonu hastalığından koruyor. Cildi besliyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Muz, elma, çilek, kavun, şeftali, ananas, mango ve turunçgiller yüksek tansiyonu dengelemek için iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

Taze meyve yerine meyve suyu içiyorsanız suyun taze sıkılmış olması ve şeker eklenmemiş olması önerilmektedir.

Süt Ürünleri: Kalsiyum damar sağlığı ve damar tıkanıklığını önlemek için gerekli mineraller arasındadır.

Kalsiyum bakımından zengin yoğurt, süt ve peynir gibi besinleri günlük beslenmenize eklemek tansiyonu normal değerlere çekebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tüketilen süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız olmasıdır.

Eğer süt ürünleri tüketemiyorsanız doktorunuzdan besin takviyesi önerisi alabilirsiniz.

Tam Tahıllar: Kan basıncını düşürmeye yardımcı lif bakımından zengin olan esmer pirinç, kepekli ekmek, arpa ve yulaf gibi tam tahılları beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Beyaz un ve şeker gibi rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı besinleri düzenli olarak tüketmek tansiyonu kontrol altına almanızı sağlayacaktır

Balık: Protein tansiyonu düşürmek için önemli olmasına karşın proteinin hangi kaynaktan alındığı da oldukça önemlidir.

Kaliteli protein kaynağıHaftada en az 2 öğün balık tüketmek vücudun ihtiyacı olan ancak vücut tarafından üretilmeyen omega yağ asitlerini almanızı da sağlayacaktır. olarak somon, ton, mezgit gibi soğuk su balıklarını tüketebilirsiniz.