MODERN CANLI HAYVAN PAZARI HİZMETE AÇILDI

Manşet Düzenleme Tarihi : 23 Temmuz 2020 11:04 Haber Girişi : 23 Temmuz 2020 11:10

Image

MODERN CANLI HAYVAN PAZARI HİZMETE AÇILDI

Erzurum’u tarım ve hayvancılık alanında bölgesinde önemli bir konuma taşıyacak olan Tarım Yerleşkesi içerisinde yer alan Modern Canlı Hayvan Pazarı tanıtıldı.

Erzurum Kanaat önderleri Derneği yapımı tamamlanan Canlı Hayvan Borsası’nı gezdi. Çalışmaları ve gelinen son noktayı yerinde inceleyen Dernek Başkanı İbrahim Özmen, “Erzurum’da hayvancılığın kalbi işte burada atacak” dedi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, Orta Doğu’daki en büyük ve en modern canlı hayvan borsası olma niteliğine sahip yatırım daha şimdiden göz doldururken, Başkan Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını çok yakından takip ediyor. Kurmaylarıyla birlikte yatırımın yapıldığı alanı gezen ve incelemelerde bulunan Başkan Özmen, “Hayvancılık sektörüne taze kan pompalayacak olan canlı hayvan borsamızı gezdik. Allah’ın izniyle en kısa sürede Erzurum’u yeniden hayvancılık merkezi haline getirecek. Çünkü Erzurum’da ve bölgede hayvancılığın kalbi artık bu borsada atacak” diye konuştu.

Tesisisin tanıtım gezisinde tesis hakkında açıklamalar bulunan Daire Başkanı Ahmet Kılıç’’ Hepinizin malumu olduğu gibi Erzurum tarım ve hayvancılığın yoğun yaşandığı bir şehir. İnsanımızın en büyük geçim kaynaklarından biri hiç kuşkusuz ki tarım ve hayvancılık. Bu nedenle özellikle yeni açılacak olan hayvan pazarı bizim buradaki hemşehrilerimizi, bu hizmeti yapan insanlarımızı bir nebzecik olsun rahatlatacak;  uzun vadede bir gelir kaynağına kavuşmuş olacaklar.  Yıllar boyunca göç veren bir ilin mensupları olarak bir zamanlar mevcut hayvan potansiyeline baktığımızda 1980’li yıllarda köylerimizin boşalmadığı o dönemlerde yeteri kadar hayvan potansiyeline sahip olduğumuzu görüyoruz.  O günkü tarihlerde yaklaşık 90 bin büyük baş, 260 bine yakın küçükbaş hayvanın yetiştirildiği bu bölgede aradan geçen zaman sürecinde ister istemez göç dalgasıyla beraber hayvan potansiyeli de düşmüş bugün devletimizin devreye soktuğu bir takım kalkınma modelleriyle beraber şu anda yaklaşık 45 bin küçükbaş, 85 bin büyükbaş hayvana ulaşmıştır” diye konuştu.

 Erzurum’un geçim kaynağının temelde tarım ve hayvancılık olduğunu vurgulayan Başkan Kılıç, “Bizler göreve geldiğimiz andan itibaren Tarım Yerleşkesinin bir an önce tamamlanması adına büyük gayret sarfettik. Özellikle Kovid-19 sürecinde pazarın kapalı bulunduğu dönemi de en iyi şekilde değerlendirerek çalışmalarımızı tamamladık. Bugün sizlerin, Erzurum halkının, Doğu Anadolu bölgesinin hizmetine sunmanın mutluluğu içindeyiz” dedi.

                Pazarın bölgenin hayvan borsasına da katkı sağlayacağını belirten Kılıç, “Erzurum Tarım Yerleşkesi içerisinde bulunan canlı hayvan pazarı Erzurum ve çevre illere hayvan borsasına çok büyük bir destek sağlayacak konumdadır. Buraya gelen çiftçilerimizin, Celepçilerimizin burada alışveriş yaparken kendi ihtiyaçlarını da görebilecekleri sosyal donatı alanları da rahatlıkla hizmet verebilecek konuma getirilmiştir.  İnşallah burada ki hizmetler sonrasında hemşehrilerimiz bol kazançlar elde ederler ve bizde bundan büyük mutluluk duyarız” şeklinde konuştu.

Tesisi Alanında: 124.066 m2 Hayvan Satış Yeri Kapalı Alanı: 32.000 m2 Kapalı Padok Alanı 16.000 m2 Açık Padok Alanı: 6.400 m2 Büyükbaş Hayvan Padok Sayısı: 263 Adet Küçükbaş Hayvan Padok Sayısı: 143 Adet Büyükbaş Açık Padok Sayısı: 140 Adet Büyükbaş Hayvan Oteli: 1200 m2 Büyükbaş Hayvan Oteli Kapasitesi 200 Baş Küçükbaş Hayvan Oteli: 1200 m2

Küçükbaş Hayvan Oteli Kapasitesi 26 Padok 1000 Küçükbaş Hayvan

Gübre Toplama Alanı 16.000 m2 29 Adet Gübre Sıyırıcı

Yem Deposu 1200 M2(Depolama Hacmi 6600 m2)

Çoban Konaklama Evin(20 Adet)

Misafirhane (Otel) 48 Kişilik Konaklama Kapasitesi Müşahede Alanı (12 Adet 9m2 Padok)

Otopark (378 Araçlık Park)

Cami,

Lokal,

10 Adet Dükkân Isı Merkezi Su Deposu Karakol

Veteriner Kontrol Binası Paket Arıtma Tesisi Güvenlik Binası.

Kantar mevcut.

Image

                 

 Image

 

 

Image