Kadın Olduğum İçin Dövme Yapamazmışım!

Kadın Olduğum İçin Dövme Yapamazmışım!

 

Erzurum’da ekmek parasını dövme yaparak kazanmaya çalışan Melek Hanım, çevrenin baskısı yüzünden mesleğinin icra edemeyecek noktaya geldi. Bu baskılardan dolayı iş yerini bodrum katında açmak zorunda kaldı. 

 

Tesettürüm Değil Sanatım Konuşulsun!

 

Ekmek parasını kazanmaya çalışan insanların mesleği çevresi ve ailesi tarafından belirlendiğini ifade eden Melek Hanım: “ Ben tesettürümle değil yaptığım sanatımla konuşulmak istiyorum. Beni yaptığım sanatla yargılasınlar.” dedi.

 

Sanatını konuşturarak para kazanan emekçilerden olan “Real Tattoo”nun işletmecisi Melek Hanım sanatını kullanarak para kazanmaya çalışıyor ama insanların dini ve kültürel inanışları gereği toplum tarafından dışlanıyor. Çünkü insanların dövme yapanlara ve yaptıranlara karşı bir önyargısı olduğunu belirten Melek Hanım bundan ötürü söylemler yüzünden işini rahat yapamadığını belirtti.  

 

 

Mesleğe Başlama Nedenim İlk Okul Öğretmenim

 

Ekmek parasını kazanmaya çalışan insanların mesleğini çevresi ve ailesi belirlediğini ifade eden Melek Hanım: ” Benim ailem de farklı meslek yapmamı istese de beni mesleğe başlamama iten faktör ilkokuldaki resim öğretmenimin resim yeteneğimi fark etmesi ve resime yönlendirmesi sonucu ilgi ve alakam oldu.” dedi.

 

Bodrum Katta Çalışmak Zorunda Kaldım

 

Bodrum katta dükkânını açmasının diğer bir sebebi ise halkın gözüne batmamak olduğunu ifade etti. Melek Hanım: “ Bu sebepten bodrum katta çalışmak zorunda kaldım.” dedi.

 İnsanların önyargılarını kırarak para kazanmaya çalıştığını, mesleğini severek yaptığını ve öldükten sonra da işi kardeşine devredeceğini belirtti. Ve son olarak insanların ona ve onun gibilere ön yargıyla yaklaşmaması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

 

OSMAN BİÇER 

 

 

 

  • 1 / 1

Etiketler : Osman Biçer