Köşe Yazıları Haber Girişi : 01 Ocak 2019 22:04

İnsanlar neden kavga eder?

"İnsanlar neden kavga eder?" sorusunu eminim benden başka dünya var olduğundan bu zamana kadar geçen sürede milyonlarca insan düşünmüştür. İnsanlar neden kavga eder , neden anlaşamaz , neden ayrılırlar.
"İnsanlar neden kavga eder?" sorusunu eminim benden başka dünya var olduğundan bu zamana kadar geçen sürede milyonlarca insan düşünmüştür. İnsanlar neden kavga eder , neden anlaşamaz , neden ayrılırlar. Bu sorunun yanıtı aynı olsa da sorun her zaman kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir. Bana göre insanların kavga etmelerinin en büyük nedeni iletişimsizliktir. İnsanlar anlaşılmadıkları, anlatamadıkları ve hazmedemedikleri şeyler yüzünden kavga ederler. Çevremizde zaman zaman görüyoruz hep bir birimizi çekememezlik, sürekli bir birimizi yiyip duruyoruz Hal bu ki sevgi, kardeşlik, dostluk; bağlarını kurmak çok mu zor meslek taşlarımız bazen kendi Araların ’da kavga eder nedeni ney bilmeyiz bazen liyakatsiz, bazen, bel altı: birbirlerini yerden yere vuran yazılar ile kendilerini karalamak ’tan geri kaçınmazlar; halbuki yanlış biz meslektaşlarımız ailemizden çok 7,24 çok bir birimizi görürüz zaman zaman toplantılar ’da zaman zaman, kokteyllerde, bazen de açılışlarda birlikte oluruz Ama ne yazık ki işte bazen öyle olmuyor kendimizi kötülemek, karalamak, yerden yere vurmak kolay olsa gerek; niye bir kahve ikram edip hoş sohbet ile bir fasıl, yapıp hasbihal etmek çok zor mu işte İnsanlar, genelde birbirlerini iyi tanımadığı zaman kavga ederler, bu bazen sözlü sataşma şeklinde başlayıp bittiği gibi, bazen de hiç arzu edilmeyen yumruklaşma şekline de dönüşebiliyor. Birbirlerini tanıyıp, aralarında bir duygudaşlık((kişinin, başka insanların duygularını ve bakış açılarını fark etmesi bu konuda duyarlı olması, onların kaygılarıyla yargılamadan samimi olarak ilgilenmesi)) oluştuğu zaman dostlukları daim oluyor, bir daha münakaşa ve kavga etmekten kaçınıyorlar. Kavga; kişilerin beyinleri arasındaki iletişimde yaşanan kopukluk, yanlış anlama, ters bir hareket gibi çok çeşitli nedenlerden patlak veren bir olaydır, bir başka deyişle kavga, beyinler çatışmasıdır, çünkü herkesin beyni aynı yapıya sahip olmadığını biliyoruz. Beynimizin iki kısımdan oluştuğunu, desteklediğimiz ve hoşumuza giden fikirler beynimizin bir noktası olduğu gibi, hoşumuza gitmeyen desteklemediğimiz fikirler beynimizin diğer kısmını oluşturuyor, eğer beynimizin iki kısmına birden hükmedebilirsek ve onların çatışmasını engellersek, bizler aramızda nifak yerleştirmediğimiz vakit uzun yıllar dostluklarımız meslektaşlığımız Baki kalır.
Etiketler : uğur akyol
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.