EBA TV'de Peygamber Efendimiz hakkında yanlış anlaşılmalara neden olabilecek ifade!

Güncel Düzenleme Tarihi : 14 Eylül 2020 20:23 Haber Girişi : 14 Eylül 2020 20:25
EBA?nın 10. sınıf edebiyat dersinde, Peygamber Efendimiz'e atfen 'doyurmak, yetindirmek' anlamında da kullanılan 'kandırmak' ifadesinin yanlış anlaşılmalara neden olabileceği belirtildi. 'Kandırmak' ifadesinin hangi anlamda kullanıldığına dikkat çekilmeme

EBA TV'de Peygamber Efendimiz hakkında yanlış anlaşılmalara neden  olabilecek ifade!

EBA TV’de Peygamber Efendimiz'in adının geçtiği ifadelerde kullanılan 'kandırmak' ifadesinin yanlış anlaşılmalara neden olabileceği belirtildi. Söz konusu ifadelerde yer alan 'doyurmakyetindirmekanlamında da kullanılan 'kandırmak' ifadesi hakkında gerekli açıklamanın yapılmamase tepkilere neden oldu.

İŞTE O İFADELER

Tartışmalı metinde, “Peygamber hazretleri bir hurma ile bir orduyu doyuruyor, bir suyla herkesi kandırıyordu. Ama ben bir türlü doymuyor, kanmıyordum. Taze, titrek, derin bir duyguyla hep daha çoğunu, hep daha çoğunu...” ifadeleri yer aldı.

DİKKATSİZLİK TEPKİYE NEDEN OLDU

'Kandırma' kelimesi günümüzde ilk anlamak olarak 'aldatmak'la eşe değerken eski Türkçe'de “Doyurmak, yetindirmek” anlamında da kullanılıyordu. Peygamber Efendimiz ile alakalı bir metinde dikkat edilmeden ve kelimenin ne anlama geldiğini izah etmeden yapılan anlatım doğal olarak tepki çekti.