politika Düzenleme Tarihi : 31 Temmuz 2020 23:23 Haber Girişi : 31 Temmuz 2020 23:24

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanlığı Basın Açıklaması

Ticaret Bakanlığı?nın çıkardığı ?Belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atama yetkisini belediye başkanlarından alarak bu yetkiyi belediye meclislerine devretmesi?ne yönelik genelgenin yürütmesinin durdurulması talebi Danıştay tarafından

DEVA Partisi'nden Danıştay kararına tepki: Belediyeleri ...

Ticaret Bakanlığı’nın çıkardığı “Belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atama yetkisini belediye başkanlarından alarak bu yetkiyi belediye meclislerine devretmesi”ne yönelik genelgenin yürütmesinin durdurulması talebi Danıştay tarafından reddedilmiştir.Bu karar ile denetim görevini yerine getiren belediye meclisinin belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atayabilmesi “davulun belediye başkanı sırtında, tokmağın belediye meclisinin elinde olduğu” bir görüntüyü karşımıza çıkarırken, 2000’li yılların başında Danıştay kararlarıyla milli iradenin hiçe sayıldığı günleri hatırlatmaktadır.

 

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin neticesinde Büyükşehir Belediyelerinde beklediği sonucu alamayan AK Parti, seçimin ardından demokrasinin asli unsurlarından yerel yönetimleri etkisiz hale getirmek amacıyla bir dizi girişimde bulunmuştur. Bu girişimlerin başında, seçimlerden 15 gün sonra Ticaret Bakanlığı’nın çıkardığı genelge ile “belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atama yetkisini belediye başkanlarından alarak bu yetkiyi belediye meclislerine devretmesi” yer almaktadır.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’a açtığı dava ise 5’e karşı 4 gibi bir oy çokluğuyla reddedilmiştir. Konuyla ilgili emsal davalara bakıldığında Yerel Mahkemelerin ve İstinaf Mahkemesinin tam tersi yönde kararlar aldığı görülmektedir. Nitekim Danıştay Tetkik Hakimi de belediyenin yürütmenin durdurulması yönündeki talebini haklı bulmuştur. Alınan karar, iktidarın seçimle kazanamadığı belediyeleri yönetilemez hale getirmesine sebep olacaktır.