Manşet Haber Girişi : 11 Mart 2023 19:00

Başkan Duman'dan 12 Mart Mesajı

Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Duman Erzurum’un kurtuluşunun 105. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

12 Mart’ın sadece Erzurum’un değil insanlık içinde oldukça önemli bir gün olduğuna vurgu yapan Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Duman şu ifadelere yer verdi: ‘’ Kadim şehrimiz Erzurum gerek coğrafi konumu gerekse stratejik konumu ve yetiştirdiği insanlar itibariyle Anadolu’muzun en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Çeşitli zamanlarda işgal ve saldırılara maruz kalmıştır. Ama her defasında, yüksek inancı sayesinde, ayağa kalkmasını bilmiştir. 16 Şubat 1916 senesinde Ruslar tarafından işgal edilmiş tabirse ‘’ Kara Günler’’ olarak adlandırılan iki yıl süren bu esaret günlerinden sonra Kazım Karabekir Paşa Komutasındaki şanlı ordumuzun, ay yıldızlı bayrağımızı bir daha inmemek üzere dalgalandırmasıyla birlikte acı günler acı hatıralarıyla birlikte şehrin hafızasında yerini almıştır. Millî mücadeledeki destansı meydan okumanın başladığı ve küllerinden yeniden doğuşun öncüleri olan kahramanlarımızı unutmamız mümkün değildir. Diğer yandan 12 Mart yalnızca Erzurum’un değil insanlık içinde oldukça önemli bir gündür.

Çünkü Erzurum’un kurtuluşu aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşuna da bir zemin oluşturmuştur. Sadece bununla sınırlı kalmadan şehrimiz ülkemizin tarihine, siyasetine, kültürüne, sosyolojisine önemli değerler katmış ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir şehir olduğunu ifade etmiştir. Bizlere düşen en önemli görev Tarih’in ‘’ geçmişi unutanlar için bir hatırlatma’’ olduğu gerçeğinden yola çıkarak mazide yaşananları unutmamak ve geleceğimizin mirası çocuklarımıza tüm detaylarıyla anlatmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetin önemli kilometre taşlarından biri olan Erzurum’un kurtuluşa giden yolda canıyla ve kanıyla mücadele eden vatan evlatlarımızı rahmetle anıyoruz.

Ayrıca 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız depremlerde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. Tüm şehitlerimizin ruhu şad, mekanı cennet olsun.’’ İfadelerine yer verdi