Adalet mülkün temelidir

Manşet Haber Girişi : 09 Şubat 2020 18:42

Adalet mülkün temelidir                             Adalet mülkün temeli; liyakate dayalı yönetim de adaletin temelidir   

Mahkeme duvarlarında yazılı duran “adalet mülkün temelidir” düsturu sosyal hayattaki çok daha geniş dengeyi sembolize eder. Toplumsal hayatın en temel ihtiyaçlarından birisinin adalet olduğu konusunda pek tartışma yoktur. Kanunlara ve bunların uygulanmasına dayalı hukuk sistemleri adaleti dağıtmakla görevlidir. Bu sistemlerin başarısı sonucun gerçek adalete ne kadar yaklaştığıyla ölçülebilir.    

İşte onun için zulm ile abad olunmaz, adaletle abad olunur. Ah ile abad olanın ahireti berbat olur derler büyüklerimiz. 

 

Tarihte adaleti gözeten ne kadar melik varsa, devletinin temelini sağlamlaştırmıştır. Adaletten şaşan melik, mülkünü, memleketini, devletini yitirmiştir.

 

Bir memlekette imtiyaz alıp yürürse, adamı olan, tanıdığı olan, “dayısı” olan işini halledip, adamı olmayan mağdur olursa adalet sarsılır, mülk sarsılır.

 

Bir memlekette her kademedeki idareci işini yapmak yerine, işini adaletle yapmak yerine, kendisine ulaşanın, tehdit edenin, rüşvet verenin işini yaparsa, sorumluluklarını aksatırsa adalet sarsılır, mülk sarsılır.

 

Bir memlekette nüfuz kullanma yaygınlaşırsa, gücü olan imkanlardan yararlanıp, zayıf olan mahrum bırakılırsa adalet sarsılır, mülk sarsılır.

 

 

Bir memlekette belli fertler, belli kesimler kayırılır, “bizden olan” el üstünde tutulup gayrısı horlanırsa adalet sarsılır, mülk sarsılır.

 

Bir memlekette liyakat değil de, ilişkiler, irtibatlar, çıkar ortaklıkları gözetilir hale gelirse, adalet sarsılır, mülk sarsılır.

 

 

Hakikat gizlenirse, Hak konuşulmaz olursa, yalan gerçeği ezerse, helal harama karışırsa, alnı secdeden kalkmayanlar devlet ihaleleriyle Karunlaşırsa, imar planları “Allah’ın takdiri işte” değişirse, kanun yapılır-kanun bozulursa, mücrim affolunur mazlum mahkum edilirse, kaytaran kazanır çalışan kaybederse, hırsızlık değer kazanır alın teri kıymetten düşerse, ayaklar baş, başlar sürgün olursa, cahillik baş tacı edilip ilim gözden düşerse, sadık hain sayılıp hain muteber olursa, ahlak tahkir olunur ahlaksızlık itibar görürse, hırs kifayeti ezerse, çirkinlik mülk sarsılır, devlet sarsılır.

 

Peki adalet nasıl tesis edilir?  Liyakate dayalı yönetimle olur. Toplumsal hayatın ortaya çıkarttığı kamusal  ve özel karar noktalarına liyakatli insanların getirilmesi adaletin tesis edilmesinin olmazsa olmaz, temel şartıdır. Sistem önemlidir ama ‘sistemin’ temeli de karar noktalarına liyakatli insanların getirilmesidir. Liyakat deyince de teknik niteliklerle birlikte, dürüstlük, sadakat, basiret, dirayet gibi temel yöneticilik ve karar erdemleri akla gelir. 

 

Kur’an-ı Kerim’de “Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder” (Nisa Suresi 58. Ayet) denmesi boşuna değildir. Son söz;  insanın olduğu her yerde, adalet ve liyakate dikkat ediniz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.